  • S-8521F15MC-BPAT2G
S-8521F15MC-BPAT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521F15MC-BPAT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521F15MC-BPAT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521F15MC-BPAT2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. Voltages 2.5V~16V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. A switching controller such as this can switch at a value of 300kHz . Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . Various 5 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. 2.5V nominal DC switcher's voltage input. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 2.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 1.5V voltage. To better satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8521F15MC-BPAT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521F15MC-BPAT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521F15MC-BPAT2G DC to DC converter applications.
  • Industrial robots
  • Surge protection circuits
  • Imported equipment
  • Program control systems
  • Remotely powered electric motors
  • Servo drive system
  • Thermal power
  • Planers
  • Milling machines
  • CMM
Step5Bar-code shipping tag
S-8521F15MC-BPAT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm