  • S-8521E25MC-BLKT2G
S-8521E25MC-BLKT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521E25MC-BLKT2G
HK JDW NO:
724-S-8521E25MC-BLKT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521E25MC-BLKT2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.5V~10V. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. Using this switching controller, it is possible to switch at 300kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. There are a DUAL terminal on the switching converters. Various 5 terminations. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. 3V nominal DC switcher's voltage input. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 2.5V voltage. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO OPERATES AS PFM. 0.05A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8521E25MC-BLKT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521E25MC-BLKT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521E25MC-BLKT2G DC to DC converter applications.
  • Driver circuits
  • Household control circuits
  • Automatic testing equipment
  • Industrial controllers
  • Hydraulic presses
  • Alternators
  • Computer monitoring equipment of building
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Hydro power
  • Plate bending machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8521E25MC-BLKT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm