  • S-8521E18MC-BLDT2G
S-8521E18MC-BLDT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521E18MC-BLDT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521E18MC-BLDT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521E18MC-BLDT2G Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.5V~10V. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. There is a switch at 300kHz that can be used with this controller. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input of 2.5V. An input voltage of 2.5V is the minimum required for the dc dc voltage regulator. DC regulator outputs 1.8V voltage based on test statistics. Hence, ALSO OPERATES AS PFM is used to better suit the DC to DC voltage regulator's situation. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.05A).
S-8521E18MC-BLDT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521E18MC-BLDT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521E18MC-BLDT2G DC to DC converter applications.
  • Remotely powered electric motors
  • Wind power
  • Industrial controllers
  • Printing equipment
  • Electric heating, lighting
  • Flexible manufacturing cells
  • USB circuits
  • Precision electronic equipment
  • Electric water heaters
  • Boring machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8521E18MC-BLDT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm