  • S-8521D52MC-BYLT2U
S-8521D52MC-BYLT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D52MC-BYLT2U
HK JDW NO:
724-S-8521D52MC-BYLT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D52MC-BYLT2U Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. 2.5V~16V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. Switching can be done at 60kHz with this switching controller. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . 5 terminations with a variety of function. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. Statistically, DC regulator outputs 5.2V volts. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. The output value is set to the greatest value of 0.05A.
S-8521D52MC-BYLT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D52MC-BYLT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D52MC-BYLT2U DC to DC converter applications.
  • Domestic water pumps
  • SMT equipment
  • CMM
  • Arc suppression circuits
  • Hydraulic presses
  • Communication system
  • Series voltage regulation circuits
  • Post equipment
  • Ball screw pair
  • Adjustable voltage or current linear circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D52MC-BYLT2U
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    5.2V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%