  • S-8521D45MC-BYET2U
S-8521D45MC-BYET2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D45MC-BYET2U
HK JDW NO:
724-S-8521D45MC-BYET2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D45MC-BYET2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). Voltages 2.5V~16V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. In this switching controller, the switch can be set to 60kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. 5 terminations with a variety of function. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.5V. Test statistics indicate DC regulator outputs 4.5V voltage. Hence, ALSO OPERATES AS PFM is used to better suit the DC to DC voltage regulator's situation. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8521D45MC-BYET2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D45MC-BYET2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D45MC-BYET2U DC to DC converter applications.
  • Energy management systems
  • Smoke exhaust equipment
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Mobile phones
  • Communication system
  • Handheld GPS
  • Constant current circuits
  • CMM
  • Geothermal power
  • Gear/thread machining machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D45MC-BYET2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    4.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm