  • S-8521D36MC-BXVT2U
S-8521D36MC-BXVT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D36MC-BXVT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521D36MC-BXVT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D36MC-BXVT2U Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. This dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. It can switch at 60kHz. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. A variety of dc switching's functions can be performed on 5 terminations. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended to use 2.5V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.6V voltage. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO OPERATES AS PFM in order to fulfill the requirements more effectively. Whenever the current value is 0.05A, switching converter outputs the highest possible value.
S-8521D36MC-BXVT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D36MC-BXVT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D36MC-BXVT2U DC to DC converter applications.
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Household control circuits
  • Computer-related products
  • Thermal power
  • Various CNC machine tools
  • CNC system
  • Shearing machines
  • Series voltage regulation circuits
  • Flexible manufacturing cells
  • Imported equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D36MC-BXVT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm