  • S-8521D28MC-BXNT2G
S-8521D28MC-BXNT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D28MC-BXNT2G
HK JDW NO:
724-S-8521D28MC-BXNT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D28MC-BXNT2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). The supply and operating voltage of the dc control are 2.5V~16V. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. Using this switching controller, it is possible to switch at 60kHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . 5 terminations with various dc switching's functions. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 3.36V. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. A 2.8V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO OPERATES AS PFM. 0.05A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8521D28MC-BXNT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D28MC-BXNT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D28MC-BXNT2G DC to DC converter applications.
  • Automation technology
  • Machining centers
  • Lathes
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Surge protection circuits
  • Network technology
  • Magnetohydrodynamic power
  • Terrestrial set-top boxes
  • Nuclear power plants
  • SMT equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D28MC-BXNT2G
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.8V
  • Input Voltage-Nom
    3.36V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA