  • S-8521D18MC-BXDT2G
S-8521D18MC-BXDT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D18MC-BXDT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521D18MC-BXDT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D18MC-BXDT2G Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.5V~16V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. There is a switch at 60kHz that can be used with this controller. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 2.5V volts. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. A 1.8V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO OPERATES AS PFM. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.05A).
S-8521D18MC-BXDT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D18MC-BXDT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D18MC-BXDT2G DC to DC converter applications.
  • Photovoltaic power
  • Product testing
  • Linear guide
  • Computed tomography (CT)
  • Window air conditioners
  • Program control systems
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Computer rooms
  • Shearing machines
  • ATMs
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D18MC-BXDT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm