  • S-8521C33MC-BTST2U
S-8521C33MC-BTST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C33MC-BTST2U
HK JDW NO:
724-S-8521C33MC-BTST2U
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C33MC-BTST2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. 1 outputs are supported by the dc motor controller. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.5V~10V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The switching controller is capable of switching at the 60kHz position. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. A variety of 5 terminations are available in dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. A 3.3V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8521C33MC-BTST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C33MC-BTST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C33MC-BTST2U DC to DC converter applications.
  • Drilling machines
  • Hydro power
  • Electrical power transmission
  • Communication system
  • ATMs
  • USB circuits
  • Driver circuits
  • Radio equipment
  • Current source circuits
  • Serial communication converter
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C33MC-BTST2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm