  • S-8521C27MC-BTMT2G
S-8521C27MC-BTMT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C27MC-BTMT2G
HK JDW NO:
724-S-8521C27MC-BTMT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C27MC-BTMT2G Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). A 2.5V~10V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller can be switched at 60kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. There are a DUAL terminal on the switching converters. A variety of 5 terminations are available in dc switching. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 3.24V is input. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. Statistically, DC regulator outputs 2.7V volts. Hence, ALSO OPERATES AS PFM is used to better suit the DC to DC voltage regulator's situation. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8521C27MC-BTMT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C27MC-BTMT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C27MC-BTMT2G DC to DC converter applications.
  • Computed tomography (CT)
  • Bending machines
  • Flaw detection equipment
  • Combined machine tools
  • Nuclear power plants
  • Experimental setup
  • ATMs
  • Textile machinery
  • Flexible manufacturing cells
  • Remotely powered electric motors
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C27MC-BTMT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.24V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm