  • S-8521B44MC-AUDT2G
S-8521B44MC-AUDT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B44MC-AUDT2G
HK JDW NO:
724-S-8521B44MC-AUDT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B44MC-AUDT2G Overview
In the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller meets most application requirements. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. The supply and operating voltage of the dc control are 2.5V~16V. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 180kHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. 5 terminations with a variety of function. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 5.28V is input. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. DC regulator outputs 4.4V voltage according to the test statistics. To better satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8521B44MC-AUDT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B44MC-AUDT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B44MC-AUDT2G DC to DC converter applications.
  • Telecommunications equipment
  • Smart grid
  • Special machining machine tools
  • Sink circuits
  • Drilling machines
  • Boring machines
  • Post equipment
  • Digital precision reference circuits
  • Automation technology
  • Surface processing equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B44MC-AUDT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    4.4V
  • Input Voltage-Nom
    5.28V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm