  • S-8521B27MC-ATMT2U
S-8521B27MC-ATMT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B27MC-ATMT2U
HK JDW NO:
724-S-8521B27MC-ATMT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B27MC-ATMT2U Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. Voltages 2.5V~16V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. The switching controller can be switched at 180kHz. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. A variety of terminations with 5 of dc switching. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended to use 2.5V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. Statistically, DC regulator outputs 2.7V volts. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. Current is output to the greatest value of 0.05A.
S-8521B27MC-ATMT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B27MC-ATMT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B27MC-ATMT2U DC to DC converter applications.
  • Lathes
  • Household control circuits
  • CMM
  • Precision electronic equipment
  • Packaging
  • Constant current circuits
  • Industrial controllers
  • ATMs
  • Drilling machines
  • Current source circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B27MC-ATMT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    2.7V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm