  • S-8521B27MC-ATMT2G
S-8521B27MC-ATMT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B27MC-ATMT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521B27MC-ATMT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B27MC-ATMT2G Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. Voltages 2.5V~16V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. Switching can be done at 180kHz with this switching controller. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 3.24V. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. A 2.7V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO OPERATES AS PFM. 0.05A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8521B27MC-ATMT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B27MC-ATMT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B27MC-ATMT2G DC to DC converter applications.
  • Gear/thread machining machines
  • Automatic testing equipment
  • USB circuits
  • Sink circuits
  • Digital precision reference circuits
  • Series voltage regulation circuits
  • Photovoltaic power
  • Computed tomography (CT)
  • Plate bending machines
  • Ball screw pair
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B27MC-ATMT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.7V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm