  • S-8521B23MC-ATIT2G
S-8521B23MC-ATIT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B23MC-ATIT2G
HK JDW NO:
724-S-8521B23MC-ATIT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B23MC-ATIT2G Overview
As a result of SC-74A, SOT-753 compact design, the switching controller is compatible with most applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching's2.5V~16V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. Switching can be done at 180kHz with this switching controller. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. 5 terminations with various dc switching's functions. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. 2.76V nominal DC switcher's voltage input. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. Test statistics indicate DC regulator outputs 2.3V voltage. To better satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. The output value is set to the greatest value of 0.05A.
S-8521B23MC-ATIT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B23MC-ATIT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B23MC-ATIT2G DC to DC converter applications.
  • Post equipment
  • ATMs
  • Television equipment
  • Radio equipment
  • Serial communication converter
  • Flaw detection equipment
  • Remotely powered electric motors
  • Elevator lighting
  • Various CNC machine tools
  • Magnetohydrodynamic power
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B23MC-ATIT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    2.76V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm