  • S-8521B18MC-ATDT2G
S-8521B18MC-ATDT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B18MC-ATDT2G
HK JDW NO:
724-S-8521B18MC-ATDT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B18MC-ATDT2G Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. dc controls with 2.5V~16V voltage are supplied and operated. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. A switching controller such as this can switch at a value of 180kHz . dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Enable which allows efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. 5 terminations with a variety of function. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 2.5V is input. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 2.5V. Test statistics indicate DC regulator outputs 1.8V voltage. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.05A).
S-8521B18MC-ATDT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B18MC-ATDT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B18MC-ATDT2G DC to DC converter applications.
  • Lathes
  • Automatic plug-in machines
  • Flexible manufacturing cells
  • Sink circuits
  • Servo drive system
  • Computer rooms
  • Industrial controllers
  • Automation technology
  • Smart grid
  • Energy management systems
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B18MC-ATDT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    1.8V
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm