  • S-8521A25MC-AXKT2G
S-8521A25MC-AXKT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521A25MC-AXKT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521A25MC-AXKT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521A25MC-AXKT2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 2.5V~10V. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. The switching controller is capable of switching at the 180kHz position. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . There are many different types of terminations for 5. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 3V. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 2.5V. This value is ALSO OPERATES AS PFM so that DC to DC voltage regulator better serves the purpose. The output of this function is the greatest value of 0.05A.
S-8521A25MC-AXKT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521A25MC-AXKT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521A25MC-AXKT2G DC to DC converter applications.
  • Remotely powered electric motors
  • Domestic water pumps
  • CMM
  • Product testing
  • Smoke exhaust equipment
  • seismic instrument power circuits
  • Drilling machines
  • Laboratories
  • Electric heating, lighting
Step5Bar-code shipping tag
S-8521A25MC-AXKT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm