  • S-8520F45MC-BOET2U
S-8520F45MC-BOET2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520F45MC-BOET2U
HK JDW NO:
724-S-8520F45MC-BOET2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520F45MC-BOET2U Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. dc controls with 2.5V~16V voltage are supplied and operated. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. The switching controller can be switched at 300kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . 5 terminations with various dc switching's functions. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 4.5V. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8520F45MC-BOET2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520F45MC-BOET2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520F45MC-BOET2U DC to DC converter applications.
  • Sensitive electronic devices
  • SMT equipment
  • Computed tomography (CT)
  • Digital display device
  • Printing equipment
  • Nuclear power plants
  • Smoke prevention equipment
  • USB circuits
  • Smart grid
  • Injection molding machinery
Step5Bar-code shipping tag
S-8520F45MC-BOET2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    4.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm