  • S-8520F33MC-BNST2G
S-8520F33MC-BNST2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520F33MC-BNST2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8520F33MC-BNST2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520F33MC-BNST2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.5V~16V. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. 5 terminations with various dc switching's functions. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 3.96V. An input voltage of 2.5V is the minimum required for the dc dc voltage regulator. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.3V. The output of this function is the greatest value of 0.05A.
S-8520F33MC-BNST2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520F33MC-BNST2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520F33MC-BNST2G DC to DC converter applications.
  • Large fire protection systems
  • Wind power
  • Boring machines
  • Access control systems
  • Industrial controllers
  • Photovoltaic power
  • Pipe bending machines
  • Electrical distribution systems
  • Drilling machines
  • Household control circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8520F33MC-BNST2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.96V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm