  • S-8520F26MC-BNLT2U
S-8520F26MC-BNLT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520F26MC-BNLT2U
HK JDW NO:
724-S-8520F26MC-BNLT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520F26MC-BNLT2U Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.5V~16V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. With this switching controller, you can switch at 300kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . Various 5 terminations. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 2.5V. DC regulator outputs 2.6V voltage based on test statistics. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8520F26MC-BNLT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520F26MC-BNLT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520F26MC-BNLT2U DC to DC converter applications.
  • Smart grid
  • Thermal power
  • Printing equipment
  • Pipe bending machines
  • Boring machines
  • Digital display device
  • Electric heating, lighting
  • Smoke prevention equipment
  • CNC system
  • PSRR circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8520F26MC-BNLT2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.6V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm