  • S-8520E15MC-BJAT2U
S-8520E15MC-BJAT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520E15MC-BJAT2U
HK JDW NO:
724-S-8520E15MC-BJAT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520E15MC-BJAT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. dc motor controller is suitable for 1 output generation. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. dc control's supply and operating voltages are 2.5V~10V. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. Using this switching controller, it is possible to switch at 300kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. DCDC regulator is controlled efficiently by Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. 5 terminations with a variety of function. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 2.5V. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. DC regulator outputs 1.5V voltage according to the test statistics. Whenever the current value is 0.05A, switching converter outputs the highest possible value.
S-8520E15MC-BJAT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520E15MC-BJAT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520E15MC-BJAT2U DC to DC converter applications.
  • Current source circuits
  • Alternators
  • Scientific testing
  • Automation technology
  • Balance equipment
  • Series voltage regulation circuits
  • Post equipment
  • Photovoltaic power
  • Laboratories
  • Production lines
Step5Bar-code shipping tag
S-8520E15MC-BJAT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm