  • S-8520D25MC-BVKT2G
S-8520D25MC-BVKT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520D25MC-BVKT2G
HK JDW NO:
724-S-8520D25MC-BVKT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520D25MC-BVKT2G Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. 2.5V~16V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The switching controller can be switched at 60kHz. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 3V. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 2.5V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 2.5V. The output of this function is the greatest value of 0.05A.
S-8520D25MC-BVKT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520D25MC-BVKT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520D25MC-BVKT2G DC to DC converter applications.
  • Hydrogen power
  • Scientific research
  • Radio equipment
  • Pipe bending machines
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Milling machines
  • Electric heating, lighting
  • Remotely powered electric motors
  • Series voltage regulation circuits
  • Industrial controllers
Step5Bar-code shipping tag
S-8520D25MC-BVKT2G
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA