  • S-8520B43MC-ASCT2G
S-8520B43MC-ASCT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B43MC-ASCT2G
HK JDW NO:
724-S-8520B43MC-ASCT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B43MC-ASCT2G Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sThis dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.5V~16V. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. In this switching controller, the switch can be set to 180kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. There are a DUAL terminal on the switching converters. An array of 5 terminations of dc switching. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. There is a DC switcher's nominal voltage of 5.16V. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. Statistically, DC regulator outputs 4.3V volts. 0.05A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8520B43MC-ASCT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B43MC-ASCT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B43MC-ASCT2G DC to DC converter applications.
  • Production lines
  • Computer-related products
  • Digital video recorders
  • Medical equipment
  • Geothermal power
  • Hydraulic presses
  • Sink circuits
  • Communication system
  • Printing equipment
  • Power supplies of electronic gadgets
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B43MC-ASCT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    4.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    5.16V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm