  • S-8520B36MC-ARVT2G
S-8520B36MC-ARVT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B36MC-ARVT2G
HK JDW NO:
724-S-8520B36MC-ARVT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B36MC-ARVT2G Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. The supply and operating voltage of the dc control are 2.5V~16V. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. Using this switching controller, it is possible to switch at 180kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Enable which allows efficient switching control. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. An array of 5 terminations of dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. 4.32V nominal DC switcher's voltage input. It is recommended to use 2.5V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.6V voltage. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.05A).
S-8520B36MC-ARVT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B36MC-ARVT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B36MC-ARVT2G DC to DC converter applications.
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Digital precision reference circuits
  • Flexible manufacturing cells
  • Geothermal power
  • Elevator lighting
  • Smoke prevention equipment
  • Milling machines
  • Wind power
  • Shearing machines
  • seismic instrument power circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B36MC-ARVT2G
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    4.32V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA