  • S-8520B35MC-ARUT2U
S-8520B35MC-ARUT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B35MC-ARUT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8520B35MC-ARUT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B35MC-ARUT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 2.5V~16V. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. Using this switching controller, it is possible to switch at 180kHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . 5 terminations with various dc switching's functions. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 2.5V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 3.5V. A value of 0.05A is output as the maximum value of current.
S-8520B35MC-ARUT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B35MC-ARUT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B35MC-ARUT2U DC to DC converter applications.
  • Thermal power
  • Energy management systems
  • Pipe bending machines
  • USB circuits
  • Current source circuits
  • SMT equipment
  • Electrical power transmission
  • Die casting equipment
  • ATMs
  • Domestic water pumps
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B35MC-ARUT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm