  • S-8520B33MC-ARST2G
S-8520B33MC-ARST2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B33MC-ARST2G
HK JDW NO:
724-S-8520B33MC-ARST2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B33MC-ARST2G Overview
In the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller meets most application requirements. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.5V~16V. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. Using this switching controller, it is possible to switch at 180kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . An array of 5 terminations of dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 3.96V. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 2.5V. DC regulator outputs 3.3V voltage according to the test statistics. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8520B33MC-ARST2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B33MC-ARST2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B33MC-ARST2G DC to DC converter applications.
  • Series voltage regulation circuits
  • Analog precision reference circuits
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Driver circuits
  • Industrial controllers
  • Precision electronic equipment
  • Computer rooms
  • ATMs
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Household control circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B33MC-ARST2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.96V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm