  • S-8520B25MC-ARKT2U
S-8520B25MC-ARKT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520B25MC-ARKT2U
HK JDW NO:
724-S-8520B25MC-ARKT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520B25MC-ARKT2U Overview
In the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller meets most application requirements. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. 2.5V~16V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The switching controller is capable of switching at the 180kHz position. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. A variety of dc switching's functions can be performed on 5 terminations. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 2.5V. Whenever the current value is 0.05A, switching converter outputs the highest possible value.
S-8520B25MC-ARKT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520B25MC-ARKT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520B25MC-ARKT2U DC to DC converter applications.
  • Various precision measuring detectors
  • Constant current circuits
  • Milling machines
  • Current source circuits
  • Energy management systems
  • Computer rooms
  • Remotely powered electric motors
  • Automatic testing equipment
  • Post equipment
  • Window air conditioners
Step5Bar-code shipping tag
S-8520B25MC-ARKT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm