  • S-8520A35MC-AVUT2G
S-8520A35MC-AVUT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520A35MC-AVUT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8520A35MC-AVUT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520A35MC-AVUT2G Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching's2.5V~10V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. Switching can be done at 180kHz with this switching controller. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. A variety of dc switching's functions can be performed on 5 terminations. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 4.2V. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.5V voltage. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8520A35MC-AVUT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520A35MC-AVUT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520A35MC-AVUT2G DC to DC converter applications.
  • Arc suppression circuits
  • seismic instrument power circuits
  • Cutting machine tools
  • Computed tomography (CT)
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Balance equipment
  • Digital precision reference circuits
  • Combined machine tools
  • Low output voltage switching power supply circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8520A35MC-AVUT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    4.2V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm