  • S-8520A34MC-AVTT2G
S-8520A34MC-AVTT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520A34MC-AVTT2G
HK JDW NO:
724-S-8520A34MC-AVTT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520A34MC-AVTT2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. 2.5V~10V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. A switching controller such as this can switch at a value of 180kHz . dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. A variety of terminations with 5 of dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. 4.08V nominal DC switcher's voltage input. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.4V voltage. Current is output to the greatest value of 0.05A.
S-8520A34MC-AVTT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520A34MC-AVTT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520A34MC-AVTT2G DC to DC converter applications.
  • Computer-related products
  • Hydrogen power
  • Drilling machines
  • Packaging
  • CMM
  • Various precision measuring detectors
  • Balance equipment
  • Product testing
  • Computed tomography (CT)
  • Smoke prevention equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8520A34MC-AVTT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    4.08V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm