  • S-8520A31MC-AVQT2G
S-8520A31MC-AVQT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520A31MC-AVQT2G
HK JDW NO:
724-S-8520A31MC-AVQT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520A31MC-AVQT2G Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). The supply and operating voltage of the dc control are 2.5V~10V. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. In this switching controller, the switch can be set to 180kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . Various 5 terminations. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. 3.72V nominal DC switcher's voltage input. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.1V voltage. The output value is set to the greatest value of 0.05A.
S-8520A31MC-AVQT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520A31MC-AVQT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520A31MC-AVQT2G DC to DC converter applications.
  • Program control systems
  • Fire elevators
  • PSRR circuits
  • Machining centers
  • Telecommunications equipment
  • Sensitive electronic devices
  • Boring machines
  • Industrial robots
  • Wind power
  • Handheld GPS
Step5Bar-code shipping tag
S-8520A31MC-AVQT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.1V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.72V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm