  • S-8520A29MC-AVOT2U
S-8520A29MC-AVOT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520A29MC-AVOT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8520A29MC-AVOT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520A29MC-AVOT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. This dc control operates at 2.5V~10V and has a 2.5V~10V supply voltage. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. This switching controller can switch at 180kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. Various 5 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. Statistically, the DC regulator outputs 2.9V voltage. The output value is set to the greatest value of 0.05A.
S-8520A29MC-AVOT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520A29MC-AVOT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520A29MC-AVOT2U DC to DC converter applications.
  • Fire elevators
  • Experimental setup
  • Injection molding machinery
  • Flaw detection equipment
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Alternators
  • Smart grid
  • Mobile phones
  • Bending machines
  • Magnetohydrodynamic power
Step5Bar-code shipping tag
S-8520A29MC-AVOT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.9V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm