  • S-8358B38MC-NQXT2U
S-8358B38MC-NQXT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8358B38MC-NQXT2U
HK JDW NO:
724-S-8358B38MC-NQXT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8358B38MC-NQXT2U Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. PMIC is packaged in a solid enclosure of Tape & Reel (TR). With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 0.9V~10V. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. It can switch at 100kHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. Featured in the dcdc regulator is Enable which allows efficient switching control. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . 5 terminations with various dc switching's functions. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 0.9V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.8V. The value of DC to DC voltage regulator is set to ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM in order to better satisfy the requirement.
S-8358B38MC-NQXT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8358B38MC-NQXT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8358B38MC-NQXT2U DC to DC converter applications.
  • Smart grid
  • Packaging
  • CMM
  • Motor controller circuits
  • Electric heating, lighting
  • Printing equipment
  • Various precision measuring detectors
  • Sink circuits
  • Computed tomography (CT)
  • Industrial controllers
Step5Bar-code shipping tag
S-8358B38MC-NQXT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    3.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    90%
  • Length
    2.9mm