  • S-8357N53MC-O3MT2G
S-8357N53MC-O3MT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8357N53MC-O3MT2G
HK JDW NO:
724-S-8357N53MC-O3MT2G
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357N53MC-O3MT2G Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. 0.9V~10V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. Using this switching controller, it is possible to switch at 600kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. A variety of 5 terminations are available in dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. The DC switcher's nominal voltage is 3.3V. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 0.9V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 5.3V. Current is output to the greatest value of 0.08A.
S-8357N53MC-O3MT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357N53MC-O3MT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357N53MC-O3MT2G DC to DC converter applications.
  • Television equipment
  • Die casting equipment
  • Bending machines
  • Communication system
  • Digital display device
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Radio equipment
  • Large fire protection systems
  • Motor controller circuits
  • Thermal power
Step5Bar-code shipping tag
S-8357N53MC-O3MT2G
    Select All
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    5.3V