  • S-8357N33MC-O2ST2U
S-8357N33MC-O2ST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8357N33MC-O2ST2U
HK JDW NO:
724-S-8357N33MC-O2ST2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357N33MC-O2ST2U Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 0.9V~10V. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. In this switching controller, the switch can be set to 600kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. There are a DUAL terminal on the switching converters. Various 5 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 0.9V. DC regulator outputs 3.3V voltage based on test statistics.
S-8357N33MC-O2ST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357N33MC-O2ST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357N33MC-O2ST2U DC to DC converter applications.
  • Window air conditioners
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Digital video recorders
  • Product burn-in
  • Grinders
  • Cutting machine tools
  • Drilling machines
  • Remotely powered electric motors
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Power supplies of electronic gadgets
Step5Bar-code shipping tag
S-8357N33MC-O2ST2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm