  • S-8357G32MC-MIRT2U
S-8357G32MC-MIRT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8357G32MC-MIRT2U
HK JDW NO:
724-S-8357G32MC-MIRT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357G32MC-MIRT2U Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. This dc control operates at 0.9V~10V and has a 0.9V~10V supply voltage. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. There is a switch at 300kHz that can be used with this controller. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 0.9V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 3.2V.
S-8357G32MC-MIRT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357G32MC-MIRT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357G32MC-MIRT2U DC to DC converter applications.
  • Post equipment
  • Computer-related products
  • Surface processing equipment
  • Serial communication converter
  • Solar power plants
  • Pipe bending machines
  • Wind power
  • Surge protection circuits
  • USB circuits
  • Industrial controllers
Step5Bar-code shipping tag
S-8357G32MC-MIRT2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.2V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm