  • S-8357B48UA-NJHT2G
S-8357B48UA-NJHT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8357B48UA-NJHT2G
HK JDW NO:
724-S-8357B48UA-NJHT2G
Package:
TO-243AA
Description:
3 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357B48UA-NJHT2G Overview
It comes in a TO-243AA package, so switching controller can be used for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sdc controls with 0.9V~10V voltage are supplied and operated. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. In this switching controller, the switch can be set to 100kHz. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. Terminal (s) of the switching converters are designed at the SINGLE position. The 3 terminations can be used for a wide range of dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 3.3V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 0.9V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 4.8V. Whenever the current value is 0.08A, switching converter outputs the highest possible value.
S-8357B48UA-NJHT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357B48UA-NJHT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357B48UA-NJHT2G DC to DC converter applications.
  • Electric water heaters
  • Laboratories
  • Program control systems
  • Computer-related products
  • Radio equipment
  • Arc suppression circuits
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Thermal power
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Fire elevators
Step5Bar-code shipping tag
S-8357B48UA-NJHT2G
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Output Voltage
    4.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Duty Cycle (Max)
    83%
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm