  • S-8357B38UA-NIXT2G
S-8357B38UA-NIXT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8357B38UA-NIXT2G
HK JDW NO:
724-S-8357B38UA-NIXT2G
Package:
TO-243AA
Description:
3 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357B38UA-NIXT2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a TO-243AA package. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. A 0.9V~10V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. There is a switch at 100kHz that can be used with this controller. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at SINGLE . An array of 3 terminations of dc switching. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input of 3.3V. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 0.9V. Test statistics indicate DC regulator outputs 3.8V voltage. The output of this function is the greatest value of 0.08A.
S-8357B38UA-NIXT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357B38UA-NIXT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357B38UA-NIXT2G DC to DC converter applications.
  • Computer monitoring equipment of building
  • Post equipment
  • Milling machines
  • Flaw detection equipment
  • Hydro power
  • Automation technology
  • Machining centers
  • Arc suppression circuits
  • Solar power plants
  • Lathes
Step5Bar-code shipping tag
S-8357B38UA-NIXT2G
  • Duty Cycle (Max)
    90%
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Output Voltage
    3.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    100kHz