  • S-8357B33MC-NIST2U
S-8357B33MC-NIST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8357B33MC-NIST2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8357B33MC-NIST2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357B33MC-NIST2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 0.9V~10V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller can be switched at 100kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. DCDC regulator is controlled efficiently by Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. Various 5 terminations. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 0.9V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.3V.
S-8357B33MC-NIST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357B33MC-NIST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357B33MC-NIST2U DC to DC converter applications.
  • Flaw detection equipment
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Medical equipment
  • Terrestrial set-top boxes
  • Series voltage regulation circuits
  • Surge protection circuits
  • Automatic plug-in machines
  • Linear guide
  • Remotely powered electric motors
  • Industrial robots
Step5Bar-code shipping tag
S-8357B33MC-NIST2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    90%
  • Length
    2.9mm