  • S-8356Q31MC-OYQT2U
S-8356Q31MC-OYQT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8356Q31MC-OYQT2U
HK JDW NO:
724-S-8356Q31MC-OYQT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356Q31MC-OYQT2U Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. Voltages 0.9V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. A switching controller such as this can switch at a value of 600kHz . dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. An input voltage of 0.9V is the minimum required for the dc dc voltage regulator. DC regulator outputs 3.1V voltage based on test statistics. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM.
S-8356Q31MC-OYQT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356Q31MC-OYQT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356Q31MC-OYQT2U DC to DC converter applications.
  • Motor controller circuits
  • Network technology
  • Computer-related products
  • Ball screw pair
  • Precision electronic equipment
  • Program control systems
  • Surface processing equipment
  • Telecommunications equipment
  • Electrical power transmission
  • CNC system
Step5Bar-code shipping tag
S-8356Q31MC-OYQT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.1V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm