  • S-8356M35MC-MEUT2U
S-8356M35MC-MEUT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8356M35MC-MEUT2U
HK JDW NO:
724-S-8356M35MC-MEUT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356M35MC-MEUT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sA 0.9V~10V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The switching controller can be switched at 300kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. DCDC regulator is controlled efficiently by Enable. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. There are many different types of terminations for 5. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 0.9V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 3.5V. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM in order to fulfill the requirements more effectively.
S-8356M35MC-MEUT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356M35MC-MEUT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356M35MC-MEUT2U DC to DC converter applications.
  • Digital video recorders
  • Pipe bending machines
  • seismic instrument power circuits
  • PSRR circuits
  • Automatic testing equipment
  • Bending machines
  • Arc suppression circuits
  • Hydro power
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • USB circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8356M35MC-MEUT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm