  • S-8356M35MC-MEUT2G
S-8356M35MC-MEUT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8356M35MC-MEUT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8356M35MC-MEUT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356M35MC-MEUT2G Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. A 0.9V~10V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. This switching controller can switch at 300kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. There are many different types of terminations for 5. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 3.3V. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 0.9V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.5V. This value is ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM so that DC to DC voltage regulator better serves the purpose. 0.08A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8356M35MC-MEUT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356M35MC-MEUT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356M35MC-MEUT2G DC to DC converter applications.
  • Domestic water pumps
  • Serial communication converter
  • Planers
  • Various precision measuring detectors
  • Thermal power
  • Lathes
  • Grinders
  • Communication system
  • Electric water heaters
  • Injection molding machinery
Step5Bar-code shipping tag
S-8356M35MC-MEUT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm