  • S-8356M33MC-MEST2U
S-8356M33MC-MEST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8356M33MC-MEST2U
HK JDW NO:
724-S-8356M33MC-MEST2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356M33MC-MEST2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 0.9V~10V. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller is capable of switching at the 300kHz position. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . An array of 5 terminations of dc switching. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 0.9V. DC regulator outputs 3.3V voltage according to the test statistics. To better satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM.
S-8356M33MC-MEST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356M33MC-MEST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356M33MC-MEST2U DC to DC converter applications.
  • Arc suppression circuits
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Smoke prevention equipment
  • Computer-related products
  • Textile machinery
  • USB circuits
  • ATMs
  • Imported equipment
  • Flaw detection equipment
  • Access control systems
Step5Bar-code shipping tag
S-8356M33MC-MEST2U
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.3V