  • S-8356M31MC-MEQT2U
S-8356M31MC-MEQT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8356M31MC-MEQT2U
HK JDW NO:
724-S-8356M31MC-MEQT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356M31MC-MEQT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. The program can handle Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 0.9V~10V volts and has 0.9V~10V supply voltage. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. This switching controller can switch at 300kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . An array of 5 terminations of dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 0.9V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 3.1V. DC to DC voltage regulator has a value of ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM to better satisfy the need.
S-8356M31MC-MEQT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356M31MC-MEQT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356M31MC-MEQT2U DC to DC converter applications.
  • Automation technology
  • Flaw detection equipment
  • Current source circuits
  • Scientific testing
  • Digital precision reference circuits
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Game consoles
  • Constant current circuits
  • Smoke exhaust equipment
  • Computer monitoring equipment of building
Step5Bar-code shipping tag
S-8356M31MC-MEQT2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.1V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm