  • S-8356M18MC-MEDT2U
S-8356M18MC-MEDT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8356M18MC-MEDT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8356M18MC-MEDT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356M18MC-MEDT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. The program can handle Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 0.9V~10V voltage are supplied and operated. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The switching controller can be switched at 300kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Enable which allows efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. 5 terminations with various dc switching's functions. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. 0.9V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. A 1.8V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. DC to DC voltage regulator has the value of ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM to better satisfy the requirement.
S-8356M18MC-MEDT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356M18MC-MEDT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356M18MC-MEDT2U DC to DC converter applications.
  • Communication system
  • Series voltage regulation circuits
  • Hydraulic presses
  • Lathes
  • Handheld GPS
  • Hydrogen power
  • Electrical power transmission
  • Thermal power
  • Die casting equipment
  • Electrical distribution systems
Step5Bar-code shipping tag
S-8356M18MC-MEDT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm