  • S-8355Q51MC-OXKT2U
S-8355Q51MC-OXKT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8355Q51MC-OXKT2U
HK JDW NO:
724-S-8355Q51MC-OXKT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355Q51MC-OXKT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). 0.9V~10V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. The switching controller can be switched at 600kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. DCDC regulator is controlled efficiently by Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . There are many different types of terminations for 5. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 0.9V. Test statistics indicate DC regulator outputs 5.1V voltage.
S-8355Q51MC-OXKT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355Q51MC-OXKT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355Q51MC-OXKT2U DC to DC converter applications.
  • Network technology
  • Hydrogen power
  • SMT equipment
  • Computer rooms
  • Various CNC machine tools
  • Milling machines
  • Serial communication converter
  • Automatic plug-in machines
  • Imported equipment
  • Telecommunications equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8355Q51MC-OXKT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    5.1V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm