  • S-8355Q34BD-OWT-TFG
S-8355Q34BD-OWT-TFG
advertisement
Manufacturer No:
S-8355Q34BD-OWT-TFG
HK JDW NO:
724-S-8355Q34BD-OWT-TFG
Package:
6-VFDFN Exposed Pad
Description:
6 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355Q34BD-OWT-TFG Overview
In the 6-VFDFN Exposed Pad package, the switching controller meets most application requirements. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. dc controls with 0.9V~10V voltage are supplied and operated. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller is capable of switching at the 600kHz position. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Enable which allows efficient switching control. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. Various 6 terminations. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. It is inputted with a DC switcher's voltage of 3.3V. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 0.9V. DC regulator outputs 3.4V voltage based on test statistics. Current is output to the greatest value of 0.08A.
S-8355Q34BD-OWT-TFG Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355Q34BD-OWT-TFG Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355Q34BD-OWT-TFG DC to DC converter applications.
  • Textile machinery
  • SMT equipment
  • Electric heating, lighting
  • Analog precision reference circuits
  • Bending machines
  • Machining centers
  • Computed tomography (CT)
  • Automatic plug-in machines
  • Sensitive electronic devices
  • Balance equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8355Q34BD-OWT-TFG
  • Package / Case
    6-VFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Output Voltage
    3.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    78%
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    2mm