  • S-8355Q28MC-OWNT2G
S-8355Q28MC-OWNT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8355Q28MC-OWNT2G
HK JDW NO:
724-S-8355Q28MC-OWNT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355Q28MC-OWNT2G Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control has a supply voltage and operating voltage of 0.9V~10V. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller is capable of switching at the 600kHz position. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . A variety of 5 terminations are available in dc switching. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 3.3V. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 0.9V. According to the test statistics, DC regulator outputs 2.8V voltage. A maximum value of 0.08A is output for current.
S-8355Q28MC-OWNT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355Q28MC-OWNT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355Q28MC-OWNT2G DC to DC converter applications.
  • Electrical power transmission
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Energy management systems
  • Computer application technology
  • Flexible manufacturing cells
  • Thermal power
  • Constant current circuits
  • Access control systems
  • Product burn-in
  • Various CNC machine tools
Step5Bar-code shipping tag
S-8355Q28MC-OWNT2G
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    5
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm