  • S-8355Q18MC-OWDT2U
S-8355Q18MC-OWDT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8355Q18MC-OWDT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8355Q18MC-OWDT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355Q18MC-OWDT2U Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 0.9V~10V voltage are supplied and operated. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. There is a switch at 600kHz that can be used with this controller. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. A variety of terminations with 5 of dc switching. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 0.9V. Statistically, the DC regulator outputs 1.8V voltage.
S-8355Q18MC-OWDT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355Q18MC-OWDT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355Q18MC-OWDT2U DC to DC converter applications.
  • Flaw detection equipment
  • Electric water heaters
  • Electric heating, lighting
  • Lathes
  • Grinders
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Radio equipment
  • Fire elevators
  • Arc suppression circuits
  • Balance equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8355Q18MC-OWDT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm