  • S-8355M65MC-MDYT2U
S-8355M65MC-MDYT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8355M65MC-MDYT2U
HK JDW NO:
724-S-8355M65MC-MDYT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355M65MC-MDYT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 0.9V~10V voltage are supplied and operated. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. A switching controller such as this can switch at a value of 300kHz . A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . A variety of terminations with 5 of dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 0.9V. According to the test statistics, DC regulator outputs 6.5V voltage.
S-8355M65MC-MDYT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355M65MC-MDYT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355M65MC-MDYT2U DC to DC converter applications.
  • Drilling machines
  • Various precision measuring instruments
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Industrial robots
  • Pipe bending machines
  • Digital display device
  • Telecommunications equipment
  • Surface processing equipment
  • Milling machines
  • Scientific research
Step5Bar-code shipping tag
S-8355M65MC-MDYT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    6.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm