  • S-8355M65MC-MDYT2G
S-8355M65MC-MDYT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8355M65MC-MDYT2G
HK JDW NO:
724-S-8355M65MC-MDYT2G
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355M65MC-MDYT2G Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. DC control operates at 0.9V~10V volts and has 0.9V~10V supply voltage. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. Using this switching controller, it is possible to switch at 300kHz. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . 5 terminations with various dc switching's functions. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 0.9V. Statistically, the DC regulator outputs 6.5V voltage.
S-8355M65MC-MDYT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355M65MC-MDYT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355M65MC-MDYT2G DC to DC converter applications.
  • USB circuits
  • Scientific research
  • Production lines
  • Product burn-in
  • Direct power supply system
  • Hydrogen power
  • Linear guide
  • Printing equipment
  • Game consoles
  • Program control systems
Step5Bar-code shipping tag
S-8355M65MC-MDYT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    6.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm