  • S-8355M55MC-MDOT2G
S-8355M55MC-MDOT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8355M55MC-MDOT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8355M55MC-MDOT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355M55MC-MDOT2G Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). 0.9V~10V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. With this switching controller, you can switch at 300kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Enable which allows efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. There are many different types of terminations for 5. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. It is inputted with a DC switcher's voltage of 3.3V. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 0.9V. Statistically, DC regulator outputs 5.5V volts. Current is output to the greatest value of 0.08A.
S-8355M55MC-MDOT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355M55MC-MDOT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355M55MC-MDOT2G DC to DC converter applications.
  • Bending machines
  • Automatic testing equipment
  • Combined machine tools
  • Wind power
  • Linear guide
  • Telecommunications equipment
  • Mobile phones
  • Die casting equipment
  • Lathes
  • Flexible manufacturing cells
Step5Bar-code shipping tag
S-8355M55MC-MDOT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    78%
  • Length
    2.9mm